A Simple Key For badanie oct oka Unveiled

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Okulistyka akademicka to część projektu Medycyna Akademicka, którego celem jest ułatwienie dostępu click here Pacjentom do lekarzy z wiodących ośrodków klinicznych w Warszawie oraz w Polsce. Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych okulistów oraz okulistów dziecięcych w Warszawie.

Poza samą siatkówką OCT pozwala dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego. Wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania.

Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka.

Wymaga nowoczesnej aparatury, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Podczas badania, pacjent siedzi przed urządzeniem diagnostycznym, opierając brodę na specjalnej podpórce, która zapewnia stabilność głowy i unieruchamia ją. Aparat skanujący jest wyposażony w soczewkę, przypominającą wizjer w drzwiach, a obraz jest przenoszony na ekran monitora.

Badanie OCT dostarcza bardzo dokładny obraz siatkówki i nerwu wzrokowego, umożliwiając lekarzowi dokładne ocenienie:

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposaż1 jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

Badanie OCT poniżej normy nie zawsze jest powodem do niepokoju, dlatego wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem i postępować dalej zgodnie z jego zaleceniami.

Należy pamiętać, że badanie OCT jest zaawansowaną metodą diagnostyczną, która dostarcza szczegółowe informacje na temat stanu siatkówki i nerwu wzrokowego.

Badanie OCT nie ogranicza się tylko do siatkówki, ale umożliwia także dokładną ocenę stanu nerwu wzrokowego. Dzięki swojej wysokiej czułości OCT może identyfować zmiany i stany chorobowe, które mogłyby nie zostać wykryte podczas rutynowego badania oka.

Badanie OCT jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu kropli rozszerzających źrenice (tak jak w przypadku badania dna oka) w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring postępów leczenia.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych componentów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Ogromny postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach w medycynie, nie ominął również okulistyki. Do powszechnego użytku wprowadzono urządzenia, które pozwalają przeprowadzić bezbolesną diagnostykę narządku wzroku z dokładnością do mikrometrów (tysiąc razy mniej, niż milimetr). Jednym z takich urządzeń jest optyczna koherentna tomografia. Poza nazwą badanie to nie ma nic wspólnego z tomografią komputerową. Optyczna koherentna tomografia w odróżnieniu od tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, tylko specjalny, nieszkodliwy rodzaj światła.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *